icon-menu
 

DOMÁCÍ SPÁNKOVÁ MONITORACE

ORL je jedním z oborů, které jsou součástí oboru spánkové medicíny.

Proto pro pacienty s chrápáním, kteří k nám přicházejí k vyšetření a návrhu léčby, platí doporučení odborné společnosti pro spánkovou medicínu:  Před plánováním operačního řešení chrápání, je nutné vždy provést nejprve monitoraci spánku
Jinak může dojít ke  zhoršení celkového stavu, nebo i k nevratnému poškození pacientova zdraví. Výjimkou je operace vybočení nosní přepážky.

Jednou z velmi častých vad spánku spojených s chrápáním je totiž tzv. syndrom obstrukční spánkové apnoe. Znamená to, že ve spánku dochází k zástavě dýchání, poruchám okysličení krve, které jsou doprovázené prudkými nárůsty hladiny adrenalinu v krvi, vysokou srdeční frekvencí, zvýšením krevního tlaku, zvýšením hladiny cukru v krvi. Toto výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění, riziko mozkové mrtvice, trvalého nárůstu hmotnosti, vzniku diabetu, impotence, depresí apod. Další důvody k monitoraci spánku jsou např. různé nemoci dolních cest dýchacích, u pacientů s nadměrnou denní spavostí, atd.

Monitoraci spánku lze provést za hospitalizace v nemocnici (v rozsahu 1-2 nocí). Zde však mnoho pacientů, mimo svou postel, špatně spí a leckdy ani neusne, nebo spánek kvalitou ani dobou nedosahuje běžného domácího spánku a vyšetření může být nepřesné.
Posunem v technice je nyní, bez vlivu na kvalitu, možná i domácí monitorace spánku.

Pacientovi je po základním ORL vyšetření zapůjčen přístroj, který si doma na noc připne (pás na suchý zip, „kolíček“ na prst a hadička za uši k nosu), ráno pak přístroj přinese zpět do ordinace, my vyšetření vyhodnotíme.

V naší ordinaci používáme přístroj firmy ResMed „ApneaLink Air“.

V případě, že se spánková apnoe neprokáže a jde o tzv. „prosté chrápání“, pak nastává doba k plánovaní některého z operačních řešení.
V případě, že zjistíme poruchu dýchání ve spánku – syndrom spánkové apnoe, pacienta směřujeme do Center spánkové medicíny v ČR, na která mu předáme kontakty. Zde musí pacient absolvovat další vyšetření, při kterém se hledá léčebné řešení jeho problému a případně je mu následně přidělen speciální dýchací přístroj.
Vyšetření pro vyhledávání poruch dýchání ve spánku ambulantní formou od 1.1.2021 hradí zdravotní pojišťovny 111, 201, 205, 207, 211.

K vyšetření se objednejte osobně v ordinaci, nebo na tel. č. 465 424 419.